Tidligere avlsgodkendte hingste

Tidligere avlsgodkendte hingste


Denne side er under udarbejdelse - planen er at der kommer links til informationssider for hver hingst. Det er et stort arbejde så det vil tage noget tid.

Navn/ID

Ejer

Død/kastereret

Færdigkåret år

Midlertidig avlsgodkendt

Alladin Lyngholt

FRH 723

Niels Rasmussen

Død 2003

1990

Aragon Enghaven 208333FR0505933

Tina Saxtorph

2008-2009

Ares

208333199303858

Svend Erik Hansen

1997

Arkebal

FRH732

Johnny Knudsen

1997

Baron Skingelsbjerg Frb0100736

Rina Bock

2005

Blodmosens Linton Frb9500597

Lene Nielsen

Død 1999

1998

Bouffon Fuglebjerg Frb9703136

Janni Larsen

2000

2000

Charming Ballegaard 208333FR0601222

Niels & Charlotte Bertelsen

2009-2012

Chato Kronborg Frh744

Laila Lehmann

Død 2003

2001

2001

Engkildegårds Fontana Frb9401443

Ulla & Svend Buch


1996

Engkildegårds Nugent Frh751

Jane & John Larsen

Død 2019

2003

2003

Engkildegårds Pilo 208333FR0401076

Aletta & Ton Duivenvoorden

2009

Hector af Nørremosegård 208333FR0805068

Stutteri Hyldekær

2011

Hyldekærs Calvano Frh755

Stutteri Hyldekær

2005

2004-2005

HZ Champagne

Lone Hofman & Max Zielinski


1997

Ivanhoe Frh743

Heidi Poulsen

2001

2000

Jarl Frb9902107

Krogvængegård I/S

Ikke kåret 2003

2002-2003

Jesper af Damgård Frb9301970

Kim Kallesøe

1996

Jupiter Brandslund Frb9302754

Richard Hansen


1996

Jupiter Hulsøgård Frh757

Hanne Andersen

2005

2004-2005

Juvel Tågerup Frh739

Stutteri Hyldekær

2000

1998-2000

Kejser af Iglsø Frh736

Hans Christensen

1998

Kvik Vejlgård Frh691

Død 1999

Laban O Frb9904412

Erik Olsen

Ej fornyet 2002

2002

Lasse Langemark
Frb7802404

Bent Gejl

1997

Legolas Nielsbogaard 208333FR0400987

Jette Sloth Nielsen

Ej fornyet 2007

2007

Loke Skingelsbjerg Frh759

Christine Johanne Reimer

Kastereret 2007

2006

2005

Hanne Andersen

Død 2006

1990

Marco Lyø Frh717

Ronald Busch

2004

1989

Marco Ålbækkegård FRHXXX

Mona Christensen

2009

Martell Frb9801767

Janni Larsen

2001

2001

Matador af Iglsø Frh742

Bent Nielsen

2000

2000

Milton Skyttegård Frh730

Verner Møller Laursen

1995

Milton Torp Frh728

Christina Cardeni

1994

Mistral Frh746

Hans Jørgen Dam Pedersen

2002

2001-2002

Moldau Torp Frb0005258

Ellis Nielsen

Ej fornyet 2003

2003

Monty Fjord Frb9901369

Arne Jensen

Kastereret 2002

2002

Nytoftgårds Maximus


Kastereret 2019

2016

Pirat Hegnsbo Frh727

Arne Kofoed

1993

Primo Frh734

Per Nielsen

Død 1999

Prins Frh725

Tenna Jørgensen

2000

1992

Prins Amadeus Hegnsbo Frh724

Jytte Hansen

1991

Prins Hamlet III Frh712

Niels Bech

Død 2000

1999

Prins Østervang Frh707

John Boerskov

Død 2003

1984

Ramir Frh752

Joy Betina Raun Andersen

Død 2019

2003

2000-2003

Rasmus Frh761

Kristina Rasmussen

Kastereret 2008

2006

Risbjerggårds Junker Frh9404484

Arne Jørgensen


1996

Robin Hood Frb9803017

Asger Vistisen

Kastereret 2002

2002

Rolf Bettysminde Frh726

Jane Jarshøj

Død 2006

1993

Rubin Skivholme

Lasse Mark

Død 1999

1979

Sano Vejleby 208333FR0501672

Rina Boch

2009

Sar Vejleby 208333200301369

Krogvængegård I/S

2008

2007-2008

Sarpo Vejleby Frh731

Knud Mørch Petersen

1997

Savoy Frh715

Tom Jacobsen

1988

Sebastian Skovagerhøj Frh705

Stutteri Hyldekær

Død 1999

1983

Silas Sæbyhøj Frb9906652

Birgit & Steffen Skadhauge

2002-2003

Sofus Landlyst Frb0003208

Gunvor & Arne Kofoed

Ej fornyet 2004

2004

Smakkerups Pirat 208333FR0405211

Matilde Halling

2008

2007-2008

Solhjems Maestro 208333FR0706619

Trine Glockstadt

2011-2012

Sæddings Adonis Frh733

Louise Bang Jørgensen

2002

1997

Sæddings Brutus EFrh737

Jane Jarshøj

1998

1996/1997

Sæddings Eros Frh747

Winnie Nielsen

2002

2000-2002

Tasano II Hegnsbo 208333FR0803684

Niels Bech

2012

Tasano Toftedal Frh729

Inge Olsen

Død 2008

1995

Taurus Brentedal Frb0000426

Jane Jarshøj

Kastereret 2003

2003

Tempo Toftedal Frb9702769

Malene Kobbernagel

2000

2000

Thor Hegnsbo 208333FR0603231

Krogvængegård I/S

2009

Thusgårds Comet 208333FR0501722

Stutteri Hyldekær

2008-2009

Toftagergårds Gefion Frh756

Gert & Jeanette Thiemke

Kastereret 2007

2005

2005

Tornado Tornhøj Frh745

Anne-Mette & Morten Duch

2001

2000-2001

Valentin Vejvad 208333FR0500957

Kristian Thusgaard

2008-2009

Vali'Keur Hegnsbo Frb9500663

Helene Larsen

2000


1998-2000

Zarif Langlykkegård Frh696

Harry Nielsen

2001

1981

Zorba Frh738

Charlotte Kozeluh

Ej fornyet 2006

1999

1998

 

Henvendelse til foreningen kan ske på fhf@fhf.dk